Stokrotki to kwiaty światła – ich płatki rozchylają się o wschodzie słońca i zamykają, gdy zapada zmierzch. Choć wyglądają dość niepozornie, kryje się w nich wiele wartościowych substancji. W świeżo rozwiniętych kwiatach stokrotki są saponiny triterpenowe, garbniki, gorycze, flawonoidy, olejek lotny, śluzy, także kwasy organiczne (jabłkowy, winowy) i antocyjany. Młode listki stokrotki to przede wszystkim bogactwo witaminy C i soli mineralnych – potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Warto zebrać nieco tych delikatnych roślinek i wykorzystywać je zarówno do leczenia różnych dolegliwości, jak i do pielęgnacji urody.
W medycynie ludowej kwiat stokrotki stosuje się przy krwawieniach z płuc i pęcherza moczowego, także jako środek przeciwgorączkowy i ogólnie wzmacniający.
Napar poleca się przy złej przemianie materii i nieregularności menstruacji oraz jako środek moczopędny i przeczyszczający.
Kwiaty stokrotki stosowane są w postaci kąpieli i okładów jako środek przeciwzapalny, przy źle gojących się ranach, krwawych wybroczynach, owrzodzeniu i wykwitach skórnych.
Maseczki z kwiatów polecane są przy trądziku, egzemach i siniakach.
Kąpiele z dodatkiem naparu działają wzmacniająco na skórę, uszczelniają kapilary, likwidują obrzęki.
Działanie:
* wspierają pracę wątroby
* zmniejszają problemy trawienne
* wspomagają prace nerek
* pomagają na kaszel i przeziębienie
Sposób użycia:
Napar : 1 łyżeczkę suszu zalać 1 szklanką wrzątku. Zaparzać pod przykryciem 10-15 min. Przecedzić. Pić wedle zapotrzebowania.
Skład: Kwiat stokrotki 100 %
Masa netto: 20 gr.